Все про пасту
Все про пасту
Точної відповіді на питання, хто ж був винахідником пасти, й досі немає. Серед претендентів на першість називають китайців, арабів і, звичайно, італійців. За однією з версій, паста була відома в Китаї за 5 тисяч років до нашої ери. Араби почали варити пасту ще в 5 столітті до н.е. Є також документальне підтвердження, що древні римляни готували тісто з води та муки, смажили його, різали на смужки та їли з соусом.
Достовірно відомо, що у 1292 році Марко Поло привіз з Китаю до Італії щось схоже на тальятеле. Проте історики стверджують, що до цього часу паста в Італії вже була відома та досить поширена. На одній з етруських могил були знайдені зображення інструментів для виробництва пасти: дошка для розкачування тіста, качалка, колесо для різання пасти – ті інструменти, які використовуються для приготування пасти й досі.
Відомо, що на Сицилії уже у XII столітті вживали в їжу довгу та тонку пасту, схожу на сучасні спагеті. У цей же час в Калабрії навчилися закручувати пасту в трубочки. Кулінарна книга XIII століття, що побачила світ незадовго до повернення Марко Поло з Китаю, описує декілька типів пасти, серед яких равіолі, вермішель і тортелі. Факт існування пасти в Італії до Марко Поло підтверджений документами, картинами та гравюрами, які зберігаються в Музеї Пасти в Римі.
В епоху Відродження багаті флорентійці вживали пасту з цукром та дорогими спеціями, біднякам доводилося задовольнятися пастою з часником, сиром, овочами або ж взагалі без спецій. У той час паста була лише домашня, свіжа. Суху пасту вперше почали готували в Неаполі. Виявилося, що поблизу цього міста ідеальні умови для вирощування пшениці твердих сортів, з якої і виробляють муку для пасти, а унікальне поєднання вітру та сонця чудово підходило для сушіння пасти. Незабаром навколо Неаполя почали виникати фабрики і виробництво пасти було організовано у промислових масштабах. Першими видами пасти, яку виробили на фабриці, були пене та спагеті. А наприкінці ХVIII століття перша фабрика з виробництва пасти була відкрита в Одесі.
Коротка хронологія розвитку виробництва пасти
- ХII століття – виробництво пасти на Сицилії за участю рабів, що проживали там.
- ХІІІ століття – виробництво сухої пасти, що дозволило її зберігати декілька років та використовувати як провіант на морських суднах. Пасту завозять у Венецію, Геную, Пізу, Неаполь та інші морські міста-держави. У кожному з них починають з’являтися місцеві різновиди пасти.
- ХV століття – вперше згадується довга та повна паста. Оскільки пшеницю твердих сортів у той час вирощували тільки в Сицилії та Апульє, паста вважалася не найдешевшою їжею, а тому не користувалася популярністю серед бідного прошарку населення.
- ХVI – ХVII століття — вирощування пшениці твердих сортів поширюється всією Південною Італією. У Європу завозять томати з Америки. Це стає справжньою гастрономічною революцією. Винайдені та широко використовуються механічні машини для виготовлення пасти: преси, різальні машини та машини для сушіння. Паста стає дешевшою та доступнішою.
- У XVIII – XIX століттях паста в Італії завойовує вже ту популярність, якою вона користується і сьогодні. У цей же час паста масово поширюється у Європі та Америці і стає однією з найпопулярніших страв.
РЕЙТИНГ ПОПУЛЯРНОСТІ ПАСТИ
Види пасти
Сьогодні на ринку представлено понад 600 видів різних форм пасти. До того ж їх дивовижне різноманіття може варіюватися від класичних трубочок до тенісних ракеток. Майже будь-яка значна подія у світі може підказати виробникам пасти нову форму.
ПО ФОРМІ ТА РОЗМІРУ:
- Довга паста (спагеті, букатіні, лінгвіні, мафалде (манфреді))
- Коротка паста (макероні, фузілі, пене)
- Дрібна паста (діталіні, кампанеле)
- Фігурна паста (джемелі, радіаторе, фарфале, сицилійська квітка)
- Паста з начинкою (канелоні, равіолі)
ЗА СПОСОБОМ ПРИГОТУВАННЯ:
- Суха паста – паста, виготовлена з муки твердих сортів і води
- Свіжа паста – паста, виготовлена з муки м’яких сортів та яєць
- Повна паста – паста, заправлена начинкою, соусом
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ПАСТУ
- У літературі вперше описав пасту Джованні Боккаччо у 1350 році у знаменитому романі «Декамерон».
- Великий Россіні стверджував, що «плакав всього лише двічі у житті: вперше – коли почув, як грає Паганіні. Вдруге – коли впустив страву з пасти, яку щойно приготував власноруч».
- Микола Гоголь чудово готував, його «коронною» стравою була паста, яку він готував за особливим рецептом і навіть спеціально їздив до Італії, аби дізнатися нові рецепти.
С. Т. Аксаков писав: «Він так від усієї душі займався цією справою, ніби вона було його улюбленим ремеслом… Якби доля не зробила Гоголя великим письменником, то він неодмінно став би артистом-поваром».
- Вважається, саме для зручності споживання пасти було винайдено виделку з декількома зубчиками. Її придумав гофмейстер короля Фердинанда ІІ у 1700 році.
- Давньогрецька легенда розповідає, що Гефест (у давньоримській міфології – Вулкан) винайшов машину, яка робила тонкі довгі ниточки з тіста.
- Першу машину для виготовлення та сушіння спагеті винайшли в Італії в 1819 році.
- 25 жовтня – Всесвітній день пасти. Місяць обрано не випадково. Саме у цей час народився один з найзнаменитіших любителів пасти – Христофор Колумб.
Італія і Паста
В Італії всі «макаронні вироби» називають словом «паста», що у перекладі з італійської мови означає – «тісто для макарон». Класичні італійські рецепти виготовлення пасти передбачають тільки муку із пшениці твердих сортів.
Пасту можна назвати дієтичним продуктом. Одна тарілка відвареної пасти містить всього 200 калорій, 40 г вуглеводів, менше 1 г жирів та 1 г солі. Паста не містить холестерину та швидко засвоюється.
Завдяки високому вмісту вітамінів групи В паста позитивно впливає на настрій, допомагає впоратися зі стресами та головним болем. Вітамін Е корисний для шкіри, а комплексні вуглеводи, на які так багата паста, знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, атеросклерозу та старечої втрати пам’яті. Клітковина робить пасту корисною стравою для людей із захворюванням шлунково-кишкового тракту.
В італійському місті Граньяно день народження пасти святкують 24 листопада. Під час останнього святкування показували фільми зі спагеті у головній ролі.
Перша компанія, яка виробляла пасту ‘IlPastificoBuitoni’, була заснована в 1827 році жінкою на ім’я GiuliaBuitoni. Ця компанія існує й нині та є одним з найбільших виробників пасти у світі.
Рекорди і курйози Пасти
- 60% пасти, яку купують італійці – це спагеті. Якби вся паста, яку в Італії з’їдають за рік, була спагеті, її загальна довжина сягала б 600 000 000 км. Такою макарониною можна 15 000 разів обернути Землю, а для приготування такої кількості пасти необхідно об’єм води, яким можна заповнити 130 олімпійських басейнів.
- Влітку 2005 року під час розкопок давнього поселення Лацзянь на березі річки Хуанхе археологами було знайдено горщик з локшиною. Його вік 4 000 років.
- Рекордні 5 000 порцій пасти приготував повар ГідоМаркеджані зі швейцарського Лугано. Для цього йому знадобилося всього 19 хвилин 21 секунда. До того ж пасту він не просто варив, але й поливав соусом болоньєзе. Для такої кількості порцій знадобилося 500 кг пасти, 120 кг м’ясного фаршу і 120 кг томатів.
- Англієць Пітер Дайдесуел – рекордсмен із поїдання спагеті. Він з’їв 91, 44 м спагеті всього за 12,01 секунду.
- В Україні у 2008 році у ресторані LaTerazza приготували спагеті довжиною 211,5 м, а важила вона 81 кг. На таку макаронину пішло 13 кг муки, 200 яєць та 1 л рослинної олії. Приготував її шеф-повар ресторану СтефаноБеларді з десятьма помічниками всього за 1 годину 10 хвилин.
- Найулюбленіші макаронні вироби в Америці – спагеті. Найчастіше у США господині готують їх з м’ясними фрикадельками та домашнім томатним соусом. Щорічно 4 січня американці святкують Національний день спагеті. Кожен американець з’їдає в рік близько 7 кг пасти, але кожен італієць втричі більше – понад 23 кг!
- У Сан-Франциско приготували рекордну кількість пасти. Чаша з пастою мала вагу 1 480 кг, її висота дорівнювала 91 см, ширина – 3,05 см.
- 23 вересня 2010 року у Фалтон-Сквер у центрі Нового Орлеана (Луїзіана, США) приготували пасту з сиром вагою 1 119, 91 кг, яка побила попередній рекорд в 952, 54 кг і була занесена у Книгу рекордів Гіннеса.
- 16 серпня 1998 року на святі, яке влаштувала «КонсолідейтедКомюнікейшнз» на честь повторного виходу на екрани фільму Уолта Діснея «Леді та бродяга» (LadyandtheTramp), зварили каструлю спагеті загальною вагою 274 кг.
- Голландця Мартіна Веєнса було засуджено на 8 тижнів в’язниці за небезпечне водіння. До чого тут паста? Керуючи 40-тонною вантажівкою, Веєнс тримав кермо колінами, тому що в одній руці у нього була каструля з пастою, а в іншій – виделка.
- У Лондоні є ресторан Bluebird, який приймає не тільки людей, але й тварин. У меню для собак зазначено «пене з беконом».